Githabais Venner takker mange gange for sponsorships til uddannelse af Githabais betrængte unge siden foreningens startede projektet. Siden 2006 er der blevet fundet sponsorer til at sende et nyt hold unge til uddannelse på 4. årige Secondary Schools hvert år – i alt til 35 unge.
17 af de unge er indtil videre dimmiteret, men da familierne er fattige og uden mulighed for at bidrage til en evt. videregående uddannelse har de unge fortsat brug for økonomisk støtte. Derfor har 8 sponsorer valgt at støtter videre til en videregående uddannelse max 4 år inden for ca. samme beløbsramme. 2 unge har fået nye sponsorer.
Formanden, Karen Ulrik-Petersen, og sponsor Lene Cohrt mødtes i oktober 2011 med 5 af de unge, der er påbegyndt sponsoreret videreuddannelse efter afsluttet Secondary School, og udtaler samstemmende “Det var rørende at opleve deres glæde og taknemmelighed over at kunne få en uddannelse og dermed muligheden for at forsørge sig selv og sin familie”. Josephat Ndugu, der læser på lærerseminarie fortalte ved besøget begejstret “Now I can become somebody instead of nobody”.
Githabais Venner håber på endnu flere sponsorater i årerne fremover, da foreningen i høj grad kan se at den videre uddannelse udvikler og selvstændiggør de unge.


